krótka historia chóru
Pomysłodawcą i inicjatorem powstania chóru parafialnego SPES IN DEO przy kościele
Św. Zygmunta na Bielanach był ówczesny ksiądz proboszcz – KAZIMIERZ KALINOWSKI.
W marcu 1987 r. zwrócił się on z prośbą do pana Stanisława Kuczewskiego o założenie chóru w tejże parafii. Jednak ze względu na pełnioną posługę dyrygenta w chórze SURSUM CORDA, pan Stanisław nie zgodził się. Polecił swoją córkę – Joannę – studentkę dyrygentury na Wydziale Wychowania Muzycznego w warszawskiej Akademii Muzycznej.
Ksiądz proboszcz skierował swą prośbę o założenie chóru do p. Joanny, która prowadziła wówczas chór parafialny na ul. Karolkowej. Prośba została przyjęta.
1. Jak nie powstał chór SPES IN DEO…
W kwietniu 1987 r. ogłoszono nabór do nowo tworzącego się chóru. Niestety – grupa śpiewaków, która zgłosiła się i uczęszczała na próby, była zbyt mała, by umożliwić chórowi swobodne działanie i występ. W grudniu tegoż samego roku zakończono próby w i w tak okrojonym składzie i zdawało się, że z idei księdza proboszcza nie uda się zrealizować. A jednak Opatrzność Boża zadecydowała inaczej… Pomimo tego, że pierwsza próba założenia chóru nie udała się, to grono zapalonych śpiewaków z dyrygentką na czele, w maju 1988 r. udało się do księdza proboszcza z prośbą o ponowienie informacji o naborze do chóru.
25 maja 1988 r. odbyła się pierwsza próba, na którą przybyło 9 osób, a z upływem czasu grono to zaczęło się powiększać.
2. Początki i debiuty
Chór pracował nad kilkoma prostymi utworami, aż doszło wreszcie do pierwszego występu – 24.06.1988 r. – w piątek, na Mszy Św. o godzinie 19:00. Była to próba generalna przed oprawą liturgii w niedzielę podczas Mszy Św. o godzinie 12:00.
3. 23 lata minęło…
Od momentu założenia chóru do dziś minęło już 23 lata. Przez chór „przewinęło” się wiele osób, są i tacy, którzy śpiewają od początku.
Ludzie, którzy tworzą chór nie są wykwalifikowanymi śpiewakami – to zwykli, prości ludzie, na co dzień zajmujący się różnymi rzeczami. Co ich łączy? Miłość do muzyki, chęć wyśpiewania Bogu chwały, umiłowanie liturgii. Każdy, kto przychodzi do chóru jest mile widziany.
O poziom i jakość dba dyrygentka, zarażając chórzystów jeszcze większą miłością do sakralnej muzyki chóralnej.
Przedsięwzięcia:
- chór śpiewał na Mszach św. transmitowanych przez Polskie Radio z Bazyliki św. Krzyża;
- chór wiele razy uczestniczył we wspólnych śpiewach chórów w czasie Pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny – oprawa liturgii podczas pielgrzymki Ojca Świętego – Jana Pawła II – do ojczyzny – 9.06.1991, Agrykola, Warszawa;
- „Godzinki” nagrywane dla Radia Maryja – 9.12.1994 r. – katedra Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, Warszawa;
- opera „Samson i Dalila” (partie chóralne) - 9.06.2002 r.(premiera koncertowa), wrzesień 2002 r. (premiera sceniczna) – wykonanie opery Camille Saint – Saënsa;
- w czerwcu 2003 r. chór brał udział w wykonaniu „Magnificat” – Michała Żebrowskiego;
- w czerwcu 2004 r. zespół brał udział w wykonaniu „Confitebor” , a w czerwcu 2005 r. „Magnificat” Jacka Różyckiego;
- chór wykonywał również na koncertach, w różnych kościołach Warszawy i okolic „Oratorium Jan Paweł II – Papież Polak – I Pielgrzymka do Ojczyzny” autorstwa Stanisława Kuczewskiego;